Wniosek IGO

Wniosek IGO

Jak wypełnić wniosek o zezwolenie na dalsze przetrzymywanie zwierząt domowych IGO?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciele zwierząt domowych należących do inwazyjnych gatunków obcych (IGO) umieszczonych w wykazach IGO stwarzających zagrożenie dla Polski lub Unii muszą zdecydować o dalszych losach ich podopiecznych w momencie gdy tylko pojawią się we wspomnianych wykazach. Wśród trzech możliwych rozwiązań można wybrać to polegające na dalszym przetrzymywaniu swojego zwierzęcia. W tym celu konieczne jest złożenie do właściwej instytucji wniosku o wydanie zezwolenia na odstępstwa od zakazów dotyczących IGO stwarzających zagrożenie dla Polski lub Unii.

Na wstępie chciałbym podkreślić, że poniżej przedstawione przykładowe wypełnienie tego wniosku nie zostało przesłane do oceny instytucjom, do których wniosek ten należy kierować i w związku z tym nie należy traktować umieszczonych tu propozycji jako idealnych. Jest to po prostu zbiór wskazówek i pomysłów w formie instrukcji, które można uwzględnić przy wypełnianiu własnego wniosku, a jednocześnie zawierające znane mi już rozwiązania z wniosków, na podstawie których wnioskodawcy otrzymali nowe zezwolenia. Aby wypełnić wniosek nie jest konieczne korzystanie z przedstawionych tu rozwiązań. Ogólne wytyczne można znaleźć na stronach Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska:

Czy jest się czym przejmować, jeśli wniosek będzie złożony nie do końca poprawnie lub zabraknie w nim jakichś informacji? Najważniejsze to wysłać wniosek w wymaganym przepisami prawa terminie (szczególnie, jeśli nie posiadamy żadnego zezwolenia na swojego zwierzaka, o czym w dalszej części tekstu). Jeśli osoba oceniająca wniosek stwierdzi, że jakichś informacji zabrakło to po prostu zostanie przesłane do wnioskodawcy wezwanie do uzupełnienia takich informacji. Dlatego też, jeśli „obudzisz się” nawet w ostatnim możliwym dniu na składanie wniosku i nie masz na to chwili, wypełnij sam wniosek nawet bez załączników (co zajmie może z 15 minut) i poślij, gdzie trzeba, dzięki temu „kupisz” sobie trochę czasu, jednak niech będzie to ostateczność – odpowiedzialny opiekun nie powinien odkładać wysłania wniosku na ostatnią chwilę. Muszę tu podkreślić, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tym, jak do sprawy podchodzą instytucje odpowiadające za cały proces. Znam przypadki, gdzie w odpowiedzi przy wezwaniu były nawet propozycje wypełnienia konkretnych pól w tych wnioskach, z którymi wnioskodawca sobie nie poradził – jak wspomniałem wcześniej – najważniejsze to wniosek po prostu złożyć w terminie.

Poniżej znajdziesz instrukcje w formie kilku kroków co i jak. Zostały one przygotowane raczej pod zwierzęta wodne, ale myślę, że osoby posiadające np. nutrie mogą zorientować się co tam mniej więcej należy wpisać i oczywiście przygotować wersję dla swoich zwierząt. Proszę jednak uważnie się zapoznać z treścią propozycji nim zostanie ona skopiowana do finalnego wniosku. Zdarzały się przypadki, gdzie ktoś wnioskując o żółwia ozdobnego informował jak zapobiega ucieczce larw raków…

Zadaniem tej przygotowanej przeze mnie instrukcji jest przede wszystkim zachęcenie jak największej liczby osób do uzyskania zezwoleń na ich zwierzęta. Dlaczego to tak ważne? To dla samych zwierzaków. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć przyszłości, a zapewnienie jej naszym podopiecznym jest naszym obowiązkiem. Zatem warto zadbać o to, by nie było strachu korzystać z pomocy lekarza weterynarii, który zawsze mógłby zapytać, czy zwierzę posiada dokumenty, a w przypadku ich braku – zwierzę uśpić; by w przypadku koniecznej rezygnacji z dalszego przetrzymywania zwierzaka, można było go komuś oficjalnie przekazać (osobie posiadającej stosowne zezwolenie lub do azylu dla zwierząt).

Jest to o tyle ważne, że naruszanie przepisów dotyczących IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski jest przestępstwem lub wykroczeniem,
a osoba
nieprzestrzegająca przepisów może zostać także obciążona administracyjną karą pieniężną do 1 000 000 zł.

Nie przedłużając, zaczynajmy!

KROK 1

Przyjrzyjmy się gatunkom, których dotyczy ten problem. Są one umieszczone w dwóch wykazach inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które podlegają zakazom m.in. przetrzymywania, chowu, hodowli, wykorzystywania czy wymieniania. Pierwszy to wykaz IGO stwarzających zagrożenie dla Unii, a drugi to wykaz IGO stwarzających zagrożenie dla Polski. Kompletne zestawienie gatunków zwierząt IGO z obu tych wykazów można przejrzeć poniżej (nie jest to pełna lista – rośliny zostały celowo usunięte z tego zestawienia). 

 

Wykaz IGO stwarzających zagrożenie dla Unii

bass słoneczny Lepomis gibbosus****
bilbil czerwonoplamy Pycnonotus cafer*****
burunduk Tamias sibiricus*

czebaczek amurski Pseudorasbora parva*
gęsiówka egipska Alopochen aegyptiacus**
gambuzja kropkowana Gambusia holbrooki*****

gambuzja pospolita Gambusia affinis*****
ibis czczony Threskiomis aethiopicus*
jeleń sika (czytal) Axis axis*****

jenot Nyctereutes procyonoides***
koati Nasua nasua*
krab wełnistoręki Eriocheir sinensis*
lancetogłów królewski Lampropeltis getula*****

majna brunatna Acridotheres tristis****
mangusta złocista Herpestes javanicus*
moron biały Morone americana*****

mundżak Muntiacus reevesii*
nutria Myocastor coypus*
piżmak Ondatra zibethicus**
rak luizjański Procambarus clarkii*
rak marmurkowy Procambarus virginalis
rak pręgowaty Faxonius limosus*
rak sygnałowy Pacifastacus leniusculus*
sterniczka jamajska Oxyura jamaicensis*
sumik czarny Ameiurus melas*****

sumik koralowy Plotosus lineatus****
szop pracz Procyon lotor*
trawianka Perccottus glenii*
wiewiórczak rdzawobrzuchy Callosciurus erythraeus*
wiewiórczak zmienny Callosciurus finlavsonii*****

wiewiórka czarna Sciurus niger*
wiewiórka szara Sciurus carolinensis*
wrona orientalna Corvus splendens*
żaba rycząca Lithobates catesbeianus*
żółw ozdobny Trachemys scripta (w tym podgatunki:
żółw czerwonolicy, żółw żółtolicy, żółw żółtobrzuchy)

Arthurdendyus triangulatus****
Channa argus*****
Faxonius rusticus*****
Faxonius virilis*
Solenopsis geminata*****
Solenopsis invicta
*****
Solenopsis richteri
*****
Wasmannia auropunctata
*****
Vespa velutina nigrithorax*

Wykaz IGO stwarzających zagrożenie dla Polski

babka bycza Neogobius melanostomus
babka łysa Neogobius gymnotrachelus
babka marmurkowata Proterorhinus marmoratus (właściwie jest to babka rurkonosa Proterorhinus semilunaris)
babka szczupła Neogobius fluviatilis
bernikla kanadyjska Branta canadensis
biedronka azjatycka Harmonia axyridis
bizon Bison bison
bóbr kanadyjski Castor canadensis
jeleń sika Cervus nippon
jeleń wirginijski Odocoileus virginianus
maral Cervus elaphus sibiricus
ostryga pacyficzna Crassostrea gigas
pirapitinga Piaractus brachypomus
sumik karłowaty Ameiurus nebulosus
szczeżuja chińska Sinanodonta woodiana
wapiti Cervus canadensis
żółw jaszczurowaty Chelydra serpentina
żółw malowany Chrysemys picta
żółw ostrogrzbiety Grapthemys pseudogographica
Corbicula fluminalis
Corbicula fluminea 
Mnemiopshis leidyi
 
 

Data umieszczenia gatunku w wykazie IGO stwarzających zagrożenie
dla Unii:

*3 sierpnia 2016
**2 sierpnia 2017
***2 lutego 2019
****15 sierpnia 2019
*****2 sierpnia 2022

Data umieszczenia gatunku w wykazie IGO stwarzającego zagrożenie
dla Polski:

Dla wszystkich gatunków wymienionych w tym wykazie obowiązuje data wejście w życie przepisów ustawy o gatunkach obcych, czyli 18 grudnia 2021

Jeśli znalazłeś gatunek swojego zwierzęcia domowego to zapamiętaj wykaz, w którym został on umieszczony, a także datę jego umieszczenia. 

Kolorem zielonym gatunki, dla których można wysyłać wnioski o zezwolenie do 2 lutego 2023 roku. Kolorem turkusowym wyróżnione zostały gatunki, na które do 19 grudnia 2022 roku można obecnie uzyskać zezwolenie wyłącznie w przypadku posiadania zezwolenia wystawionego na podstawie dawnego art. 120 ustawy o ochronie przyrody. Pogrubieniem zaznaczone są gatunki, dla których obowiązują zezwolenia wystawione na podstawie dawnego art. 120 ustawy o ochronie przyrody, a które można przedłużyć w przypadku zbliżającego się terminu ich wygaśnięcia. Na dalsze przetrzymywanie i przemieszczanie zwierząt domowych należących do pozostałych gatunków (tu niewyróżnionych kolorem) nie można już uzyskać zezwolenia (obowiązywał termin 18 czerwca 2022). 

Jeśli nazwa gatunku, do którego należy Twoje zwierzę domowe zostało oznaczone kolorem możesz przejść dalej. Jeśli nie – są tylko dwa rozwiązania – przekazanie zwierzęcia osobie posiadającej stosowne zezwolenie, w tym np. azylu dla zwierząt, lub też (czego oczywiście nie polecam) przekazać do uśpienia. W przypadku jeśli posiadamy wiedzę i miejsce, a także masę chęci – możemy spróbować zalegalizować nasze zwierzę samemu otwierając azyl dla zwierząt, a we wniosku wskazać, że taki osobnik jest już na jego stanie. 

Uwaga! W przypadku lancetogłowa królewskiego Lampropeltis getula, zakazom podlegają wszystkie podgatunki wymienione na grafice, a także wszystkie hybrydy, do których wykorzystano co najmniej jeden z wymienionych podgatunków. Zakazy te obowiązują nawet wówczas, jeśli którykolwiek z tych podgatunków został w międzyczasie opisany jako osobny gatunek. 

KROK 2

Teraz ustalmy odbiorcę wniosku. W przypadku IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii będzie to Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (niezależnie gdzie mieszkamy w Polsce), a w przypadku IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski – regionalna dyrekcja ochrony środowiska właściwa ze względu na Twoje miejsce zamieszkania np. jeśli zwierzę przetrzymywane jest na terenie podwarszawskiego Piaseczna to wniosek kierujemy do regionalnej dyrekcji ochrony środowiska w Warszawie (skąd to wiemy? szukamy najbliżej położonej nas RDOŚ i na stronie tej instytucji odszukujemy, pod który urząd podlega nasz powiat; jeśli mamy problem ze znalezieniem tej informacji – nie bójmy się zadzwonić do sekretariatu instytucji). Przy poszukiwaniach przydatny może się okazać wykaz i dane teleadresowe RDOŚ.

We wniosku podajemy nazwę, adres instytucji, do której kierujemy wniosek oraz ewentualnie właściwy wydział, który zajmuje się rozpatrywaniem wniosku. W takim przypadku najlepiej po prostu zadzwonić wcześniej do instytucji i podpytać. Wnioski można wysyłać m.in. tradycyjną pocztą, poprzez ePUAP, jak i składać osobiście.

Przykład. Mieszkam w powiecie piaseczyńskim. Posiadam żółwia czerwonolicego, który jest podgatunkiem żółwia ozdobnego Trachemys scripta obecnego w wykazie IGO stwarzających zagrożenie dla Unii. Wniosek o jego dalsze przetrzymywanie skierowałem zatem na adres: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, ul. Wawelska 52/54 00-922 Warszawa w terminie do 18 czerwca 2022. Posiadam również żółwia malowanego Chrysemys picta, który jest w wykazie IGO stwarzających zagrożenie dla Polski. W tym przypadku wniosek o dalsze przetrzymywanie drugiego z moich żółwi skierowałem w tym samym terminie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie na adres Henryka Sienkiewicza 3, 00-015 Warszawa – dlatego, że to właśnie tam wskazano mi złożyć dokumenty. Wzory wniosków dla obu przypadków można znaleźć poniżej.

 

Wniosek wydanie zezwolenia
Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska 
Formularz wniosku do pobrania tutaj*

Wniosek wydanie zezwolenia
Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska 
Formularz wniosku do pobrania tutaj*,**

* Pamiętajcie by zadbać o informacje RODO, nie zawsze są one umieszczone w przykładowych formularzach.
**Należy zauważyć, że regionalna dyrekcja ochrony środowiska w Warszawie jako jedna z pierwszych przygotowała formularz wniosku i wciąż jest jedną z nielicznych, która taki udostępniła. Stąd też w przypadku gdy właściwa z uwagi na miejsce wnioskodawcy regionalna dyrekcja ochrony środowiska nie udostępniła takiego wzoru można wykorzystać ten dostępny jako przykład – odpowiednio go modyfikując. W przypadku wniosku kierowanego GDOŚ kompletną instrukcję jego przygotowania znajdziemy w samym formularzu.

W niektórych przypadkach instytucje, które udostępniły formularze wniosku, zamieszczają dodatkowo kilka informacji, gdzie konkretnie składać wniosek, a także pojawia się informacja o opłatach. Tymi ostatnimi się nie przejmujemy – jeśli byliśmy w posiadaniu zwierzęcia domowego IGO przed umieszczeniem go w wykazie (obojętnie którym) to jesteśmy zwolnieni z opłat. Właśnie do tego służy oświadczenie, które załączymy do wniosku. Konkretne daty umieszczenia IGO w wykazach znajdziecie w powyższym zestawieniu zwierząt IGO. Wiadomo, są różne sytuacje. Czasem nie mamy paragonu sprzed 20 lat dokumentującego, że zwierzę było w naszym posiadaniu. Innym razem był to żółw, którego ktoś przerzucił przez płot na nasz ogródek i się nim zaopiekowaliśmy, bo nikt go też nie szukał, albo po prostu ciocia przyniosła, bo jej synowi się już znudził. Ważne by na tym oświadczeniu po prostu napisać, że byliśmy w posiadaniu zwierzaka wcześniej, nawet pomijając konkretną datę (no cóż – możemy nie pamiętać, albo pamiętamy tylko mniej więcej) i zwolnienie z opłat nas obowiązuje.  

Przykład jak zacząć wniosek dla IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski, jeśli nasz powiat podlega pod regionalną dyrekcję ochrony środowiska w Warszawie:


……………………………..     

(miejscowość i data)     

Regionalny Dyrektor

Ochrony Środowiska w Warszawie

…………………………………..
(adres odpowiedniej delegatury urzędu) 

Wniosek
o wydanie zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska
na ODSTĘPSTWA OD ZAKAZÓW w odniesieniu do Inwazyjnego gatunku Obcego
(IGO) stwarzającego zagrożenie dla Polski 

 


Przykład jak zacząć dla IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii, tutaj nasz adresat i adres się nie zmienia.


……………………………..     

(miejscowość i data)     

Generalny Dyrektor
O
chrony Środowiska w Warszawie
Wawelska 52/54
00-922 Warszawa
(adres odpowiedniej delegatury urzędu)                    

Wniosek
o wydanie zezwolenia GENERALNEGO Dyrektora Ochrony Środowiska
na ODSTĘPSTWA OD ZAKAZÓW w odniesieniu do Inwazyjnego gatunku Obcego
(IGO) stwarzającego zagrożenie dla UNII


KROK 3

Warto pogrzebać w swoich papierach celem ustalenia czy mamy już jakieś zezwolenie na przetrzymywanie zwierzęcia domowego należącego do IGO stwarzających zagrożenie dla Polski i Unii Europejskiej. Chodzi konkretnie o te wydane na podstawie dawnego art. 120 ustawy o ochronie przyrody. Jest to nam potrzebne do ustalenia terminu, do której trzeba zadziałać. 

Nie mam takiego zezwolenia 🙁

Do 2 lutego 2023 należy:

 • zdecydować się na dalsze przetrzymywanie i wówczas złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na przetrzymywanie
  i przemieszczanie / transport zwierzęcia albo
 • przekazać zwierzę podmiotowi posiadającemu stosowne zezwolenie lub do azylu dla zwierząt albo
 • oddać zwierzę do uśmiercenia (uśpienia) przez lekarza weterynarii. 
 
Mam takie zezwolenie! 🙂

Do 19 grudnia 2022 należy:

 • zdecydować się na dalsze przetrzymywanie i wówczas:
  a) w przypadku IGO stanowiących zagrożenie dla Uniiuzyskać nowe zezwolenie (gdyż stare wygaśnie tego dnia), czyli wniosek dobrze będzie wysłać sporo wcześniej;
  b) w przypadku IGO stanowiących zagrożenie dla Polski wystarczy dotychczasowe zezwolenie o ile zachowują ważność (data, do której uzyskane zezwolenie obowiązuje), albo
 • przekazać zwierzę podmiotowi posiadającemu stosowne zezwolenie lub do azylu dla zwierząt albo
 • oddać zwierzę do uśmiercenia (uśpienia) przez lekarza weterynarii. 
 

Tu zajmiemy się  wypełnianiem wniosku o wydanie zezwolenia na przetrzymywanie i transport / przemieszczanie zwierzęcia domowego IGO.

KROK 4

Wniosek

Otwieramy wniosek pobrany w kroku 2. Ten konkretny jest dedykowany warszawskiej RDOŚ, więc jeśli nie kierujemy wniosku akurat do tej instytucji to trzeba stworzyć nowy plik i bazując na tym zmienić adresata, gdyż pobrany plik jest chroniony przez tego typu edycją. Jeśli regionalna dyrekcja ochrony środowiska właściwa ze względu na Twoje miejsce zamieszkania nie ma przygotowanego wniosku – skorzystaj z innego, który jest na stronie tej instytucji i odpowiednio przerób (znajdziesz je głównie w sekcjach „jak załatwić sprawę”), a przynajmniej przekopiuj informacje o RODO, które trzeba dołączyć do wniosku. W przypadku wniosków kierowanych do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, w którym najważniejsza jest klauzula informacyjna. Uzupełniamy miejscowość i datę, adresata. 

Punkt 1 – Imię i nazwisko oraz adres albo nazwa i siedziba wnioskodawcy
Uzupełniamy swoimi danymi, np. Jan Kowalski, Warszawska 500, 05-500 Piaseczno

Punkt 2 – Numer telefonu lub adres poczty elektronicznej wnioskodawcy lub osoby upoważnionej przez wnioskodawcę do kontaktu, jeżeli wnioskodawca lub ta osoba taki adres posiada
Uzupełniamy swoimi danymi, np. Jan Kowalski, tel. 123 456 789, jankowalski@lowcaobcych.pl

Punkt 3 – Cel wykonywania czynności objętych wnioskiem

Jeśli w formularzu są przedstawione propozycje jak poniżej to zaznaczamy „x” przy pierwszym z nich. Jeśli nie ma – wpisujemy jego treść w pole w tym punkcie. Przy okazji można poprawić błąd w tym punkcie poprawiając „w celach komercyjnych” na „w celach niekomercyjnych”, bo w końcu nie zamierzamy naszymi zwierzakami handlować. 

Przykład wypełnienia w formularzu kierowanym do GDOŚ:

 X   (1) przetrzymywanie w celach niekomercyjnych zwierzęcia domowego (w rozumieniu art. 11 ustawy o gatunkach obcych)

   (2) przeprowadzanie działań zaradczych

   (3) komercyjne wykorzystanie w ramach działań zaradczych

   (4) przetrzymywanie w celach niekomercyjnych zapasu IGO (w rozumieniu art. 12 ust. 4 ustawy o gatunkach obcych)

   (5) prowadzenie badań naukowych

  (6) prowadzenie ochrony ex situ

   (7) produkcja do celów naukowych, a następnie medycznych, w przypadku gdy stosowanie produktów pochodzących od IGO jest nieuniknione ze
względu na postępy w dziedzinie zdrowia ludzkiego

   (8) nadrzędny interes publiczny, w tym względy społeczne lub gospodarcze 

Punkt 4 – Nazwa czynności objętych wnioskiem 

Zaznaczamy 'x’ przy „przemieszczanie” oraz „przetrzymywanie”. W przypadku IGO stanowiącego zagrożenie dla Polski „przemieszczanie” trzeba podmienić na „transport” i też zaznaczyć przy nim 'x’. Wynika to z tego, że IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii dotyczy art. 7 ust. 1 rozporządzenia UE 1143/2014, podczas gdy IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski – art. 7 ust. 2, gdzie zakazy są nieco inaczej sformułowane. Nie zaznaczamy pozostałych okienek o ile nie planujemy przyjazdu na teren kraju z naszym zwierzęciem lub wyjechaniem z terenu kraju do innego kraju – w takich przypadkach przed wypełnieniem formularzu warto poprosić o pomoc w instytucji, do której kierujemy wniosek o to jak go prawidłowo wypełnić w zależności od konkretnej sytuacji.

Przykład wypełnienia w formularzu kierowanym do GDOŚ:

☐ wprowadzanie na terytorium Unii  5, 6, 7, 8

X przetrzymywanie 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

 hodowanie 5, 6, 7, 8

☐ przywożenie z Unii na terytorium kraju 1, 4, 5, 6, 7, 8

☐ wywożenie do Unii z terytorium kraju 1, 4, 5, 6, 7, 8

X przemieszczanie na terytorium kraju (zakaz nie dotyczy transportu IGO do obiektów w związku z ich eliminacją) 1, 4, 5, 6, 7, 8

☐ wykorzystywanie 2, 3, 5, 6, 7, 8

☐ wymienianie 5, 6, 7, 8

rozmnażanie 5, 6, 7, 8

uprawa 5, 6, 7, 8

Punkt 5 – Nazwa naukowa IGO, którego ma dotyczyć zezwolenie oraz nazwa polska, jeżeli nazwa polska istnieje
Kopiujemy nazwę zwyczajową (nazwa polska) i gatunkową / naukową (nazwa łacińska) naszego zwierzęcia z zestawienia z początku i wklejamy w tym miejscu.

Przykład 1: żółw ozdobny Trachemys scripta 

Przykład 2: żółw ozdobny (czerwonolicy) Trachemys scripta elegans

Oba warianty są OK

Jeśli mamy więcej niż jeden podobny gatunek, o który występujemy to oczywiście należy wpisać także i jego (ma to sens kiedy np. wniosek dotyczy zwierząt o podobnych warunkach utrzymania np. rak luizjański i rak marmurkowy). Wynika to z tego, że ze względu na różnice gatunkowe łatwiej będzie przygotować osobny wniosek np. na szopa pracza i żółwia ozdobnego, które po prostu są utrzymywane w zupełnie różnych warunkach. Łączenie w ten sposób może nam troszkę skomplikować opisy w załącznikach – tu polecam rozdzielenie gatunków o innych wymaganiach na osobne wnioski.

Punkt 6 – Liczba lub ilość okazów IGO, którego ma dotyczyć zezwolenie

Wpisujemy liczbę posiadanych okazów tego gatunku. Jeśli dotyczy to jednego gatunku to wystarczy np. 1 okaz.
Jeśli dotyczy kilku gatunków to lepiej zapisać np. żółw ozdobny – 1 okaz, żółw malowany – 1 okaz.

Punkt 7 – Sposób wykonania czynności objętych wnioskiem
Przykład uzupełnienia: Dalsze przetrzymywanie zwierzęcia domowego IGO w akwarium spełniającym kryteria obiektu izolowanego przy zachowaniu właściwego mu poziomu dobrostanu. Transport zwierzęcia domowego IGO w pojemniku spełniającym kryteria obiektu izolowanego przy zachowaniu właściwego mu poziomu dobrostanu celem korzystania z usług lecznicy weterynaryjnej, umożliwienia realizacji badań naukowych, a także w przypadku gdy w związku z rezygnacją z dalszego przetrzymywania konieczne byłoby przekazanie go podmiotowi posiadającemu stosowne zezwolenie lub do azylu dla zwierząt albo do uśmiercenia przez lekarza weterynarii.

Punkt 8 – Miejsce wykonania czynności objętych wnioskiem
Wpisujemy adres, w którym przetrzymywane będzie zwierzę domowe, czyli np. swój adres zamieszkania. Warto też doprecyzować, że stałym miejscem przetrzymywania będzie obiekt izolowany w postaci akwarium czy terrarium czy woliera itp.

Przykład. Obiekt izolowany w postaci akwarium znajdujący się w mieszkaniu prywatnym pod adresem Warszawska 500, 05-500 Piaseczno

Punkt 9 – Czas wykonania czynności objętych wnioskiem

Wpisujemy: „Czas nieokreślony – do naturalnej śmierci zwierzęcia albo do czasu przekazania go podmiotowi posiadającemu stosowne zezwolenie lub do azylu dla zwierząt albo oddania do uśmiercenia przez lekarza weterynarii” – chodzi tu o to, że trudno jest tak naprawdę ocenić co będzie za powiedzmy jakieś 5 lat. Być może z jakiegoś powodu będzie trzeba zrezygnować z dalszego przetrzymywania zwierzęcia i wystąpi konieczność znalezienia mu nowego domu, lub też w przypadku wystąpienia poważnej choroby – konieczności uśpienia. Oczywiście, jeśli ktoś napisze tylko o przetrzymywaniu do naturalnej śmierci – też będzie dobrze, ale może mniej praktycznie.

To by było tyle, jeśli chodzi o sam wniosek. Nie zapomnijcie go podpisać w tym miejscu. Przechodzimy do załączników.

Wymaganych będzie kilka załączników – rozpisałem ich poniżej znacznie więcej niż jest wymagane – w zależności od sytuacji mogą się okazać przydatne. W przypadku, gdy celem wykonywania działań jest przetrzymywanie w celach niekomercyjnych zwierzęcia domowego dołącza się następujące załączniki (dla ułatwienia zaznaczyłem je na pomarańczowo):

1) opis obiektu izolowanego, w którym IGO objęty wnioskiem będzie przetrzymywany lub badany;

2) ocena i opis ryzyka ucieczki IGO z obiektu izolowanego i rozprzestrzenienia się tego IGO oraz usunięcia IGO z obiektu izolowanego;

3) oświadczenie wnioskodawcy w zakresie karalności (wzór poniżej – oświadczenie nr 2);

4) dokumenty potwierdzające, że zwierzę domowe było przetrzymywane przed umieszczeniem gatunku, do którego to zwierzę należy na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii lub Polski (możemy ją sprawdzić wyżej przy listach tych gatunków, pamiętajmy o dacie ich umieszczenia w wykazach), albo oświadczenie (wzór poniżej – oświadczenie nr 3).

W przypadku gdy cel wykonywania działań jest inny niż przetrzymywanie zwierzęcia domowego lub zapasu IGO, czyli np. na potrzeby badań naukowych należy uzupełnić wszystkie poniżej załączniki, za wyjątkiem oświadczenia o posiadaniu zwierzęcia domowego – chyba, że będzie ono wykorzystywane w tych badaniach. 

 

KROK 5

Załącznik 1 – Opis obiektu izolowanego, w którym IGO objęty wnioskiem będzie przetrzymywany lub badany

W tym miejscu opisujemy nasz obiekt izolowany. Poleciłbym tu wpisać ogólne założenia obiektu izolowanego wynikające z przepisów poprzez skopiowanie poniższego tekstu, a następnie opisać obecnie posiadane obiekty izolowane. To też informacja dla Was – wiecie o co tak naprawdę chodzi i łatwiej będzie ewentualnie zmodyfikować treści pod swoje zwierzęta. Zwracam uwagę, że tekst został napisany pod kątem zwierząt akwariowych, więc czasem trzeba „akwaria” zamieniać np. na „woliery” i zmodyfikować odpowiednio opis. No to lecimy.

Każdy obiekt izolowany zapewnia fizyczne odosobnienie IGO, a także uniemożliwia ucieczkę czy rozprzestrzenianie się IGO, jak również usunięcie z nich IGO przez osoby nieupoważnione.

Każdy obiekt izolowany:
1) uniemożliwia przetrzymywanym IGO uszkodzenie jego struktury (np. zbicie ściany zbiornika akwariowego lub pojemnika plastikowego), które w dalszej perspektywie pozwalałoby na ucieczkę i rozprzestrzenianie się IGO;

2) posiada dedykowane zamknięcie, otwierane wyłącznie w obecności wnioskodawcy lub wyznaczonej przez niego osoby;

3) jest dostosowany do przetrzymywanego IGO ograniczając mu możliwość ucieczki poprzez odpowiednią wysokość jego ścian lub odpowiednie zamknięcie;

4) umożliwia efektywną obserwację, kontrolę i usuwanie przetrzymywanych IGO;

5) jest łatwy w dezynfekcji i obsłudze (sprzątanie, prace konserwacyjne);

6) zapewnia przetrzymywanemu IGO właściwy poziom dobrostanu poprzez tworzenie odpowiedniego środowiska, a także (w zależności od charakteru obiektu) zastosowanie wymaganego sprzętu (np. filtracji, ogrzewania, oświetlenia).”

Następnie opiszmy posiadane na czas złożenia wniosku stałe obiekty izolowane, którymi dysponujemy. Jeśli jest to np. akwarium, to podajmy:
– wymiary (długość, szerokość, wysokość), opcjonalnie pojemność; 
– materiał wykonania (np. zbiornik szklany);
– ogólne informacje o sprzęcie, np. obiekt wyposażony w filtrację wody przy wykorzystaniu filtra kaskadowego, oświetlenie UV, ogrzewanie przy pomocy grzałki akwarystycznej. 

Do opisu dodajmy dwa ważne punkty, w których wyjaśniamy, że:
a) Ucieczka IGO jest uniemożliwiona poprzez… i wpisujemy np. zastosowanie w obiekcie izolowanym odpowiednio wysokich ścian lub dodatkowo także odpowiedniego zamknięcia. 
b) Rozmnażanie IGO jest uniemożliwione poprzez… i wpisujemy np. separację okazów (szczególnie, gdy mamy tylko 1 okaz, lub 2 okazy w osobnych akwariach), lub w przypadku kilku okazów – np. sterylizacja (np. ssaki, ptaki, żółwie) lub niszczenie jaj (np. ptaki, żółwie) lub ikry (ryby) albo humanitarne uśmiercenie larw / osobników młodocianych (np. raki, małże Corbicula) albo brak żywiciela (np. brak ryb w przypadku szczeżui chińskiej) itp.

Konieczne jest dołączenie do załącznika fotografii tego obiektu izolowanego – warto je podpisać też podpisać. Fotografie umieszczamy w załączniku.

Oprócz stałego obiektu izolowanego (czyli np. akwarium, w którym zwierzę przebywa przez większość czasu) należy opisać obiekt izolowany tymczasowy, służący do transportu / przemieszczania. Może to być np. zamykane dedykowane pudełko lub transporter – oczywiście dostosowane do gatunku. Tutaj dopisujemy informacje o jego wymiarach i sposobie w jaki uniemożliwiona jest ucieczka IGO (czyli np. pojemnik wyposażony w dedykowane zamknięcie). 

Osobnym wartym uwagi obiektem izolowanym jest zbiornik kwarantannowy (obiekt izolowany kwarantannowy), który ma znaczenie w przypadku utrzymywania większej liczby okazów i np. separacji okazów chorych lub agresywnych, ale też przydatny w przypadku realizacji prac konserwacyjnych w obiekcie izolowanym (jeśli masz taki zbiornik to nie zapomnij o nim wspomnieć przy polu dotyczącym prac konserwacyjnych i sprzątaniu obiektu izolowanego). 

Na końcu dobrze dopisać informacje, że stały obiekt izolowany jeśli jest utrzymywany w jakimś zamykanym pokoju, bo zapewne jest, a jakby nie patrzeć – to dodatkowe zabezpieczenie przed ucieczką. Przykład: Obiekt izolowany o charakterze stałym (akwarium) znajduje się w pomieszczeniu zamykanym, uniemożliwiającym ucieczkę do środowiska przyrodniczego np. w przypadku ucieczki IGO spowodowanej rozszczelnieniem akwarium podczas nieobecności opiekuna.

Nie zapomnijmy dodać następującej informacji:
Wnioskodawca zastrzega sobie prawo do zmiany wielkości obiektów izolowanych  celem dostosowania oferowanych warunków do potrzeb przetrzymywanych zwierząt IGO” – chodzi tu o to, że przykładowe akwarium, które obecnie posiadamy może się rozszczelnić i takiego drugiego już nie kupić, albo kupimy większe. Zatem albo przy opisie obiektu izolowanego wrzucamy jakieś „widełki”, albo właśnie korzystamy z tej notki. To normalne, że obiekt izolowany może ulec uszkodzeniu, jak również, że sam zwierzak po prostu rośnie i jako odpowiedzialni opiekunowie mamy obowiązek zapewnić mu właściwy poziom dobrostanu. 

W przypadku oczek wodnych, gdzie utrzymywane są np. żółwie, należy zadbać o odpowiednie ogrodzenie samego oczka (nie jest tożsame z ogrodzeniem działki), a w przypadku utrzymywania kilku okazów obu płci także zabezpieczenie przed rozmnożeniem np. utwardzone podłoże wokół oczka, w którym kopanie komór lęgowych będzie niemożliwe, czyli chociażby wyłożyć brzegi oczka po samo ogrodzenie kamieniami. Rekomendowanym ogrodzeniem są panele ogrodzeniowe, po których wspinanie żółwi jest ograniczone. 

Czy rozpisywać się tu szczególnie bardzo? Nie. Należy pamiętać, że jeśli osoba oceniająca wniosek będzie potrzebowała więcej informacji to zostaniemy o to poproszeni. Na etapie składania wniosku nie ma konieczności wdawania się w szczegóły, szczególnie, że finalnie mogą się okazać zupełnie zbędne. Z perspektywy wydawania zezwolenia ważne jest to by obiekt izolowany spełniał kryteria wspomniane powyżej. Zdecydowanie ważniejsze jest by wniosek wysłać w terminie niż rozpisywać się na kilkadziesiąt stron.

Załącznik 2 – Dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do obiektu izolowanego


Należy napisać oświadczenie z następującą treścią:

OŚWIADCZENIE nr 1 do wniosku o wydanie zezwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska** na

odstępstwa od zakazów w odniesieniu do IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski** 

Ja niżej podpisana/y* ………………………………………………………………….……………………….,

oświadczam, iż jestem właścicielem obiektów izolowanych, w których zwierzę domowe należącego do IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski** jest przetrzymywane lub transportowane**

Jestem świadoma/y odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. 

……………………………………………
 
miejscowość, data

……………………………………………
 
podpis (pieczątka) wnioskodawcy

 


**jeśli wniosek dotyczy IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii to w tytule zmieniamy „regionalnego dyrektora ochrony środowiska” na „Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska” oraz dalej w obu przypadkach zmieniamy „Polski” na „Unii” oraz „transportowane” na „przemieszczane”. 

Załącznik 3 – Procedury dotyczące sprzątania obiektu izolowanego, postępowania z odpadami powstałymi w obiekcie izolowanym oraz przeprowadzania w obiekcie izolowanym prac konserwacyjnych

Wpisujemy:

„Podczas wykonywania wszelkich czynności związanych ze sprzątaniem obiektu izolowanego, postępowaniem z odpadami powstałymi w obiekcie izolowanym, a także przeprowadzeniem kwarantannowych zachowuje się szczególną ostrożność mającą na celu uniemożliwienie ucieczki lub rozprzestrzenienia się IGO.” oraz „Na czas prowadzenia wybranych czynności IGO może zostać przeniesiony do dedykowanego zbiornika kwarantannowego (spełniającego kryteria obiektu izolowanego) na czas prowadzenia tych czynności”.
pobrane z nią np. larwy raków, a następnie przepuszczenie wody przez siatkę akwarystyczną, której rolą byłoby wychwycenie larw. Alternatywnym rozwiązaniem jest przepuszczenie wody przez siatkę akwarystyczną z pominięciem wprowadzenia wody do pojemników. Woda pochodząca z podmian wody jest następnie poddana utylizacji. 

Poza tym możemy skorzystać z takiego przykładu (rozpisany pod różne gatunki akwariowe, dlatego proszę odpowiednio zmodyfikować pod własny):

a) Sprzątanie obiektu izolowanego

Narzędzia wykorzystywane przy sprzątaniu, takie jak np. węże akwarystyczne, odmulacze, siatki akwarystyczne, miski, wiadra są regularnie dezynfekowane z wykorzystaniem izopropanolu lub dokładnego przesuszenia.

Podmiana wody. Polega na pobraniu z obiektu izolowanego określonej ilości wody akwariowej (np. 20% objętości) i podmienienia jej na wodę świeżą. Działanie wykonuje się z wykorzystaniem dedykowanych węży akwarystycznych, odmulaczy lub odkurzaczy czy pojemników do pobierania wody. W wybranych sytuacjach woda jest najpierw wpuszczana do osobnych szczelnych pojemników celem oceny czy nie zostały pobrane z nią np. larwy raków, a następnie przepuszczenie wody przez siatkę akwarystyczną, której rolą byłoby wychwycenie larw. Alternatywnym rozwiązaniem jest przepuszczenie wody przez siatkę akwarystyczną z pominięciem wprowadzenia wody do pojemników. Woda pochodząca z podmian wody jest następnie poddana utylizacji. 

Usuwanie wody. W niektórych sytuacjach istnieje potrzeba usunięcia całości wody z obiektu izolowanego. W takich przypadkach, po usunięciu IGO z takiego obiektu, przepuszcza się wodę w sposób jednakowy z tym opisanym przy podmianach wody, a następnie poddaje się ją utylizacji. 

Czyszczenie ścian obiektu izolowanego. Działanie wykonuje się zarówno w przypadku funkcjonującego, wypełnionego wodą obiektu, bądź też po usunięciu z niego części lub całości wody. Realizowane jest w formie czyszczenia ścian z glonów przy pomocy gąbki lub specjalnych czyścików. Nieużywane obiekty izolowane są dezynfekowane i przygotowywane do kolejnego użycia, utrzymywane w gotowości.

Czyszczenie sprzętu. Działanie wykonuje się bezpośrednio w obiekcie izolowanym lub w osobnych pojemnikach np. dedykowanych miskach lub wiadrach. W większości przypadków będzie to wyłącznie przetarcie gąbką podobnie jak w przypadku ścian zbiornika. W przypadku filtracji będzie to dodatkowo płukanie gąbki poprzez wyciskanie jej w misce (ewentualnie wiadrze, pojemniku) wypełnionej wodą pochodzącą z obiektu izolowanego. Wykorzystana woda jest następnie poddawana utylizacji. Nieużywany sprzęt oraz jego wszelkie elementy są dezynfekowane i utrzymywane w gotowości do kolejnego użycia (przechowywanie w pojemnikach lub nieużywanych obiektach izolowanych).

Płukanie podłoża. Głównym podłożem wykorzystywanym w obiektach izolowanych jest piasek kwarcowy lub zbliżone sztuczne wyroby. Działanie wykonuje się po opróżnieniu obiektu izolowanego z wszelkiej innej zawartości uwzględniając w tym IGO, wodę, sprzęt i elementy aranżacji. Pozostały w obiekcie piasek jest płukany wykorzystując wcześniej usuniętą z niego wodę bezpośrednio w obiekcie izolowanym lub też piasek jest pobierany z obiektu i płukany w osobnym dedykowanym pojemniku np. misce czy wiadrze. Nieużywane podłoże jest dezynfekowane poprzez dokładne przesuszenie i utrzymywane w gotowości do kolejnego użycia (przechowywanie np. w pojemnikach, workach akwarystycznych lub nieużywanych obiektach izolowanych).

Usuwanie nadmiernej roślinności oraz elementów aranżacji. Działanie wykonuje się poprzez usuwanie wymaganych elementów z obiektu izolowanego i umieszczenie w dedykowanym pojemniku celem przejrzenia go pod obecność występowania ewentualnych okazów IGO np. larw raków. Elementy roślinne (np. niezjedzone liście stosowane jako pokarm, nadmiar roślin wykorzystywanych w aranżacji) są następnie unieszkodliwiane. 

Oprócz powyższego warto opisać sprzątanie pomieszczenia, w którym znajduje się obiekt izolowany, ale też bardzo krótko np. Pomieszczenie, w którym znajduje się obiekt izolowany jest regularnie sprzątane i dezynfekowane za pomocą odkurzacza oraz dedykowanych środków chemicznych. 

b) Postępowanie z odpadami powstałymi w obiekcie izolowanym

Utylizacja wody. Woda pochodząca z podmian wody ze zbiorników jest w całości przepuszczana przez przepływową lampę UVC (ograniczenie przenikania zagrożeń mikrobiologicznych), a następnie odprowadzana jest do kanalizacji sanitarnej lub izolowanych kolektorów odpływowych, w których woda jest dalej filtrowana przez glebę lub odparowuje. Wraz z wodą z obiektów izolowanych usuwany jest drobny osad z dna zbiornika (martwa materia organiczna), a także glony starte z szyb w trakcie sprzątania. 

Oczywiście jeśli nie posiadamy przepływowej lampy UVC to pomijamy ten wątek.

Unieszkodliwienie roślin. Następuje w wyniku zniszczenia roślin poprzez pocięcie ich na części, a następnie: umieszczenia w pojemniku spełniającym kryteria obiektu izolowanego, w którym zostaną zalane wrzącą wodą lub wysuszone. Docelowo unieszkodliwione rośliny zostaną wykorzystane na kompoście. Alternatywnym rozwiązaniem jest po ich unieszkodliwieniu (tu przesuszeniu) jest ich wyrzucenie zgodnie z zasadami segregacji odpadów do kosza na śmieci ogólne. Pojemnik, w którym dokonano unieszkodliwienia roślin jest dezynfekowany z wykorzystaniem np. izopropanolu lub dokładnie wysuszany celem uniemożliwienia przetrwania jakichkolwiek części roślin zdolnych do przeżycia i rozprzestrzeniania się. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie roślin jako pokarmu dla utrzymywanych zwierząt.

Martwy materiał pochodzenia roślinnego. Fragmenty liści i części roślin wykorzystywanych jako pokarm są dokładnie wysuszane i wykorzystywane na kompoście. Alternatywnym rozwiązaniem jest po ich unieszkodliwieniu (tu przesuszeniu) ich wyrzucenie zgodnie z zasadami segregacji odpadów do kosza na śmieci ogólne. 

c) Przeprowadzanie prac konserwacyjnych

Tu należy napisać wspomnieć o tym, że w przypadku konieczności przeprowadzenia prac konserwacyjnych w obiekcie izolowanym stosowane jest postępowanie zgodnie z opisem powyżej. W przypadku prac wykonywanych w pomieszczeniu, w którym znajduje się obiekt izolowany (np. odmalowanie ścian tego pomieszczenia) może on zostać przeniesiony do innego pomieszczenia spełniającego te same kryteria w tym samym mieszkaniu (w każdym razie pod tym samym adresem) na czas realizacji tych prac – jest to niezbędne dla zachowania dobrostanu zwierzęcia, a zapis jak najbardziej praktyczny.

Załącznik 4 – Opis sposobu usunięcia IGO z obiektu izolowanego oraz unieszkodliwienia, zniszczenia lub humanitarnego uśmiercenia IGO

Wpisujemy:

Poniższe czynności realizowane są w sposób uniemożliwiający ucieczkę lub rozprzestrzenianie IGO lub ich potencjalnych patogenów, zagrożeń mikrobiologicznych.”

a następnie uzupełniamy wymagane informacje dotyczące zwierząt IGO. Poniżej przykładowe uzupełnienie.

 a) Usunięcie IGO z obiektu izolowanego

Usunięcie IGO następuje poprzez odłowienie okazu za pomocą ręki lub siatki akwarystycznej. Obiekt izolowany, jak również każdy pojemnik, w którym przetrzymywano IGO, jest dezynfekowany z wykorzystaniem np. izopropanolu lub dokładnie wysuszany celem uniemożliwienia przetrwania jakichkolwiek ich części zdolnych do przeżycia i rozprzestrzeniania się, w tym także potencjalnych zagrożeń mikrobiologicznych. Dotyczy to także sprzętu oraz elementów aranżacji wykorzystywanych w obiektach izolowanych.”

b) Humanitarne uśmiercenie IGO 

Uśmiercenia dokonuje się z wykorzystaniem metod niepowodujących u zwierzęcia możliwego do uniknięcia bólu, dystresu lub cierpienia. O pomoc w uśmierceniu zwierzęcia IGO wnioskodawca będzie się zwracał do lekarza weterynarii posiadającego odpowiednią specjalizację. Uśmiercone zwierzęta będą utylizowane z wykorzystaniem wyspecjalizowanych firm lub lecznicy weterynaryjnej.

Wnioskodawca zobowiązuje się w terminie 7 dni poinformować regionalnego dyrektora ochrony środowiska właściwego ze względu na miejsce zamieszkania o dokonaniu uśmiercenia tego zwierzęcia.

Załącznik 5 – Oświadczenie wnioskodawcy, że wnioskodawca lub zatrudniona prze niego osoba, która będzie wykonywała czynności objęte zezwoleniem, posiadają wiedzę w zakresie biologii danego gatunku IGO i zapobiegania ucieczce lub rozprzestrzenianiu się IGO, wraz ze wskazaniem kwalifikacji posiadanych przez wnioskodawcę i tę osobę.

Korzystamy z poniższego wzoru


OŚWIADCZENIE nr 2 
do wniosku o wydanie zezwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska*
na odstępstwa od zakazów w odniesieniu do IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski*

      Ja niżej podpisana/y* ……………………………………………………………….…, działając jako Wnioskodawca,

 

       oświadczam, iż:

– posiadam wiedzę w zakresie biologii danego gatunku IGO i zapobiegania ucieczce lub rozprzestrzenianiu się IGO, co potwierdzam wskazując następujące
posiadane przeze mnie kwalifikacje:*

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………,

– Pan/Pani ………………………………………, zatrudniona przez mnie, posiada wiedzę w zakresie biologii danego gatunku IGO i zapobiegania ucieczce lub
rozprzestrzenianiu się IGO, co potwierdzam wskazując następujące kwalifikacje posiadane przez ww. osobę:*

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………, 

      

……………………………………………
 
miejscowość, data

……………………………………………
 
podpis (pieczątka) wnioskodawcy

Jestem świadoma/y odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

……………………………………………
 
miejscowość, data

……………………………………………
 
podpis (pieczątka) wnioskodawcy

 


*w przypadku gdy wniosek dotyczy IGO stanowiącego zagrożenie dla Unii, podmienić odpowiednio „regionalnego dyrektora ochrony środowiska” na „Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska” oraz „Polski” na „Unii”

Wpisujemy zgodnie ze stanem faktycznym, czyli np. doświadczenie w utrzymywaniu tego zwierzęcia od kilku lat (tu należy pamiętać o tym, kiedy poszczególne IGO trafiły do poszczególnych wykazów, aby dotyczyło nas zwolnienie z opłaty termin ten nie może być krótszy niż data wpisania gatunku do wykazu). Jeśli jest to zwierzę akwariowe, a wcześniej mieliśmy np. jakieś ryby akwariowe, to wpiszmy odpowiednio dłuższe doświadczenie w akwarystyce, opiece nad zwierzętami akwariowymi. Jeśli uczestniczyłeś w wystawach akwarystycznych, konferencjach, szkoleniach, warsztatach lub nawet dyskusjach na grupach tematycznych – napisz, że robisz to regularnie lub okazjonalnie, ale to także Twoje doświadczenie.

Nie należy zapominać, że doświadczenie zyskujemy nieustannie, więc warto dodać na koniec następujący zapis:

Zobowiązuję się do regularnego pozyskiwania nowej wiedzy, a także zapoznawania ze zmianami w przepisach prawnych w zakresie IGO, w szczególności gatunku/gatunków objętych wnioskiem„. Można to robić poprzez śledzenie aktualności na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, działalności Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie (facebook), jak również inicjatyw oddolnych, a w szczególności:

Ponadto, warte uwagi są strony prowadzone przez doświadczonych hodowców. Niewątpliwie jedną z nich jest podskorupa.wordpress.com, na której można się dowiedzieć o tym jak sprostać potrzebom żółwi, w tym gatunków należących do IGO.  

Załącznik 6 – Procedura przemieszczenia IGO do i z obiektu izolowanego

Wpisujemy:

„Zezwolenie stale towarzyszy IGO podczas przetrzymywania i transportu / przemieszczania. Ponadto w stałym miejscu przetrzymywania IGO dostępna jest stale kopia tego zezwolenia. Poniżej opisane czynności realizowane są w sposób uniemożliwiający ucieczkę lub rozprzestrzenianie IGO lub związanych z nimi potencjalnych zagrożeń mikrobiologicznych.”

 a następnie uzupełniamy wymagane informacje dotyczące zwierząt IGO. Poniżej przykładowe uzupełnienie.

a)      Transport

Transport IGO odbywa się w zależności od wielkości i wymagań poszczególnych okazów z wykorzystaniem różnej wielkości pojemników lub specjalistycznych worków akwarystycznych, w których znajdować się one będą w fizycznym odosobnieniu, a także zapobiegać ich ucieczce czy rozprzestrzenianiu. Zwierzęta transportowane są w sposób zapewniający im właściwy poziom dobrostanu. Za wyjątkiem ryb, wszystkie pozostałe IGO zwierząt akwariowych transportowane są w ograniczonej ilości wody, co przede wszystkim służy ich bezpieczeństwu wynikającym z biologii poszczególnych gatunków (w przypadku zwierząt zapobiega to głównie uduszeniu, a w przypadku roślin – uszkodzeniu).

Stosowana jest zawsze zasada podwójnego zabezpieczenia. W przypadku przewozu IGO w workach akwarystycznych stosuje się dodatkowe zabezpieczenie w postaci zapakowania w dodatkowy worek akwarystyczny lub umieszcza się je w pojemniku uniemożliwiającym ucieczkę w przypadku wydostania się z worka. Transport IGO może się odbywać także w pojemnikach wykorzystywanych jako obiekty izolowane. W każdym przypadku przemieszczane IGO są pod ciągłym nadzorem opiekuna.

 b)      Rejestracja

Zarówno w przypadku IGO przenoszonych do, jak i ze stałych obiektów izolowanych podlegają rejestracji prowadzonej zgodnie z przyjętą ewidencją (czyli np. zapisujemy terminy wizyt w lecznicy weterynaryjnej, a dodatkowo wedle uznania można wpisywać informacje o jakichś pracach konserwacyjnych itd.)

c)       Kwarantanna

Zarejestrowane okazy umieszczane są w zbiorniku kwarantannowym spełniającym kryteria obiektu izolowanego, a także dostosowanym do wymagań poszczególnych gatunków. Długość kwarantanny dostosowana jest do stanu zdrowia i pochodzenia poszczególnych okazów. W przypadku okazów z widocznymi problemami zdrowotnymi stosuje się odpowiednie preparaty pielęgnacyjne lub zapewnia opiekę weterynaryjną (głównie w przypadku gadów). Kwarantanna jest obowiązkowa dla wszystkich okazów IGO, które zostają przemieszczone do obiektów izolowanych.

 d)      Aklimatyzacja

Po przejściu kwarantanny okazy IGO umieszczane są w docelowych obiektach izolowanych stałych. Aklimatyzacja dostosowana jest do wymagań poszczególnych okazów IGO i realizowana zgodnie z ich biologią.

Załącznik 7 – Ocena i opis ryzyka ucieczki IGO z obiektu izolowanego i rozprzestrzeniania się tego IGO oraz usunięcia IGO z obiektu izolowanego 

Przykład wypełnienia:

Pomimo zapewnienia należytej staranności przy opiece nad zwierzęciem domowym IGO istnieje ograniczone ryzyko ucieczki IGO z obiektu izolowanego, głównie w wyniku sytuacji losowych lub błędu ludzkiego. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w których obiekt izolowany ulegnie uszkodzeniu np. rozszczelnienie zbiornika akwariowego zawierającego IGO w trakcie nieobecności opiekuna lub upuszczenie pojemnika zawierającego IGO w wyniku przypadkowego poślizgnięcia się opiekuna, który go przenosił. W każdej z tych sytuacji ucieczka ma jednak charakter tymczasowy, a jej kontynuacja oraz rozprzestrzenianie się IGO pochodzącego z obiektu izolowanego jest uniemożliwione poprzez stosowanie zasady podwójnego zabezpieczenia. W pierwszej sytuacji dalsza ucieczka i rozprzestrzenianie się IGO jest uniemożliwione poprzez utrzymywanie obiektów izolowanych w zamkniętych pomieszczeniach. Przykładowe rozszczelnienie akwarium jest natychmiastowo wykrywane przez opiekuna, co powoduje niezwłoczne uruchomienie planu awaryjnego. W drugiej sytuacji przykładowej, dalszą ucieczkę i rozprzestrzenianie się IGO uniemożliwia bezpośrednia obecność opiekuna, który niezwłocznie po zdarzeniu podejmuje się odłowu zbiegłych IGO. Jeśli do zdarzenia dojdzie poza pomieszczeniem zamkniętym, a jednocześnie w wyniku przykładowego upadku opiekun straci przytomność, mogłaby jednak zaistnieć szansa na dalszą ucieczkę i rozprzestrzenienie IGO. Możliwość ta może być ograniczana poprzez wprowadzenie obowiązku udziału drugiego opiekuna wyznaczonego przez wnioskodawcę w działaniach realizowanych poza miejscem wykonywania czynności, czyli np. w sytuacjach, gdy konieczne jest przewiezienie IGO do lekarza weterynarii. Zdaniem wnioskodawcy stosowanie zaproponowanej powyżej zasady podwójnego zabezpieczenia pozwala ocenić szanse na ucieczkę i rozprzestrzenianie IGO jako niskie. 

Jednocześnie za niskie należy ocenić szanse na usunięcie IGO z obiektu izolowanego przez osoby nieupoważnione. Wynika to z tego, że wnioskodawca ma kontrolę nad osobami korzystającymi z pomieszczeń, w których znajdują się obiekty izolowane, a jednocześnie pomoc drugiego opiekuna w czynnościach realizowanych poza tym pomieszczeniem pozwala na podjęcie odpowiednich działań w przypadku przykładowej utraty przytomności przez wnioskodawcę lub wyznaczonego opiekuna. 

Załącznik 8 – Opis systemu ciągłego nadzoru i plan awaryjny na wypadek ucieczki lub rozprzestrzeniania się IGO, w tym plan eliminacji tego IGO ze środowiska

Przykład uzupełnienia:

      a) Opis systemu ciągłego nadzoru

Stosuje się podwójny system zabezpieczeń na wypadek ucieczki IGO z obiektu izolowanego. Jest to zawsze co najmniej przetrzymywanie IGO w obiekcie izolowanym znajdującym się w zamkniętym pomieszczeniu lub pod bezpośrednią kontrolą opiekuna. Posiadane obiekty izolowane pozwalają na łatwą obserwację i kontrolę przetrzymywanych w nich IGO. 

W przypadku uzyskania zezwolenia, w celu identyfikacji tego zwierzęcia wnioskodawca niezwłocznie oznakowuje je lub dokumentuje jego indywidualne cechy. 

UWAGA! Obecnie trwają prace nad projektem rozporządzenia ministra właściwego ds. środowiska, które określi dokładny sposób oznakowania i wykonania dokumentacji. Składając wniosek trzeba mieć na uwadze, że możemy zostać poproszeni nie tylko o dokumentacje fotograficzną, lecz także o wszczepienie zwierzęciu mikroczipa. Więcej informacji na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – kliknij tutaj.

 

b) Plan awaryjny na wypadek ucieczki lub rozprzestrzenienia się IGO, w tym plan eliminacji tego IGO ze środowiska

W przypadku stwierdzenia ucieczki lub rozprzestrzenienia się IGO wykorzystywanego w ramach wnioskowanych czynności wdrażany jest niezwłocznie poniższy plan awaryjny:

a) Należy upewnić się, że nie dochodzi do ucieczki lub rozprzestrzeniania się kolejnych okazów IGO, a w przypadku stwierdzenia         nieprawidłowości niezwłocznie je wyeliminować;

b) Należy upewnić się, że w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu izolowanego nie są obserwowane okazy IGO pochodzące z ucieczki;

c) Należy upewnić się, że liczba okazów IGO znajdujących się w danym obiekcie izolowanym jest zgodna ze stanem faktycznym;

d) W przypadku wystąpienia niezgodności wskazanych w powyższym punkcie należy niezwłocznie: poinformować o zdarzeniu: Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska; właściwą dla danego obszaru regionalną dyrekcję ochrony środowiska; władze lokalnego samorządu; właściciela każdej działki, na której istnieje podejrzenie pojawienia się tego IGO.

Załącznik 9 – Oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności


OŚWIADCZENIE nr 3 
do wniosku o wydanie zezwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska** na odstępstwa od zakazów w odniesieniu
do IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski**

 

Ja niżej podpisana/y* . ………………………………………………………………………………………………..,

oświadczam, iż nie byłam/em*

1) prawomocnie ukarana/y*, w okresie roku przed dniem złożenia wniosku, za wykroczenia, o których mowa w art. 127 pkt 3 i 5 i art. 131 pkt 1–5, 8, 13
i 14 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz w art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych;

2) skazany prawomocnym wyrokiem sądu, w okresie 5 lat przed dniem złożenia wniosku, za przestępstwa, o których mowa w art. 181 ustawy z dnia
6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny, art. 35 ust. 1–2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, art. 127a, art. 128 pkt 1 i 2 i art. 128a ustawy
z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz w art. 34 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych.

 

Jestem świadoma/y odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

……………………………………………
 
miejscowość, data

……………………………………………
 
podpis (pieczątka) wnioskodawcy

* niepotrzebne skreślić


** w przypadku gdy wniosek dotyczy IGO stanowiącego zagrożenie dla Unii, podmienić odpowiednio „regionalnego dyrektora ochrony środowiska” na „Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska” oraz „Polski” na „Unii”

Załącznik 10 – Dokumenty potwierdzające, że zwierzę domowe było przetrzymywane przed umieszczeniem gatunku, do którego to zwierzę należy na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Polski (lub Unii), albo oświadczenie w tym zakresie


OŚWIADCZENIE nr 4
do wniosku o wydanie zezwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska** na odstępstwa od zakazów w odniesieniu
do IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski**

Ja niżej podpisana/y* ………………………………………………………………….……………………….,

oświadczam, iż zwierzę domowe było przetrzymywane przez mnie przed umieszczeniem gatunku, do którego to zwierzę należy na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Polski**, w celach niekomercyjnych.

 

Jestem świadoma/y odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

……………………………………………
 
miejscowość, data

……………………………………………
 
podpis (pieczątka) wnioskodawcy

* niepotrzebne skreślić


** w przypadku gdy wniosek dotyczy IGO stanowiącego zagrożenie dla Unii, podmienić odpowiednio „regionalnego dyrektora ochrony środowiska” na „Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska” oraz „Polski” na „Unii”

KROK 6

No i to by było na tyle. Gratulacje! 

Zostało tylko wysłać wniosek, a możliwości jest tu całkiem sporo. Wniosek można składać pisemnie wysyłając na adres instytucji, złożyć osobiście lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej. 

Dane teleadresowe RDOŚ

Dane kontaktowe GDOŚ

 

Na odpowiedź trzeba poczekać około miesiąca. W przypadku gdy odpowiedź nie przychodzi można się skontaktować z instytucją, do której kierowaliśmy wniosek o to czy na pewno dotarł. 

Należy też zaznaczyć, że wiele osób zwleka z wysłaniem wniosku do ostatniej chwili, co niestety wpływa na wydłużenie oczekiwania na decyzję. Przykładem może to być sytuacja, gdy pierwszy z takich terminów mijał 18 czerwca 2022. Duży napływ wielu wniosków w krótkim czasie doprowadził do sytuacji, w której wiele spraw zostało odroczonych w czasie, nawet o 6 miesięcy! 

Nie ma jednak wówczas powodów do niepokoju, szczególnie, jeśli mowa o zezwoleniach uzyskiwanych na zwierzęta domowe. Sprawa po prostu zostanie załatwiona później. Jeśli otrzymasz taką odpowiedź, zachowaj ją, gdyż jest to potwierdzenie, że sprawa jest realizowana i obowiązek został dopełniony – a to najważniejsze. 

 

JAK WYGLĄDA TAKIE ZEZWOLENIE?

Poniżej można zobaczyć jak wygląda zezwolenie przesłane od jednej z osób, która wypełniała wniosek korzystając z powyższych wskazówek. Wniosek dotyczył jednego osobnika żółwia ozdobnego Trachemys scripta. Warto zwrócić uwagę na warunki tego zezwolenia. 

A co jeśli przyjdzie odpowiedź Negatywna?

Niestety, istnieje także szansa na to, że nie otrzymamy zezwolenia. Sytuacje te dotyczą jednak właściwie przypadków, w których termin nie został dotrzymany, a w praktyce – wniosek został wysłany po terminie. Dlatego bardzo ważne jest to, by nie zwlekać z jego wysłaniem do ostatniej chwili, a zarazem by poinformować znajomych o takim obowiązku – szczególnie, że przepisy te nie otrzymują należytej promocji, przez co wiele osób zwyczajnie nie wie, że jest taka konieczność. Problem ten potęguje ponadto fakt, że nie brakuje opiekunów zwierząt, którzy nie przywiązują zbyt wiele uwagi do swoich podopiecznych i nawet nie wiedzą jaki gatunek tak naprawdę posiadają. Dlatego też tym bardziej, mogą nie wiedzieć o ich obecności w którymś z wykazów. 

Oczywiście przysługuje nam w takiej sytuacji także odwołanie od decyzji, która to zobowiązuje nas w terminie 7 dni do przekazania zwierzęcia osobie posiadającej zezwolenie, w tym np. azylu dla zwierząt, lub też do uśpienia przez lekarza weterynarii.  

Można z tego wybrnąć, ale wszystko zależy od konkretnej sytuacji i naszych możliwości. Jednym z rozwiązań może być np. wystąpienie o wniosek na azyl dla zwierząt. Dajmy na to, że dysponujemy oczkiem wodnym, z którego korzysta nasz żółw ozdobny, albo mamy dużą wolierę z szopem praczem. Jednocześnie mamy wiedzę, wykształcenie w temacie zwierząt lub współpracę z osobami, które takie kryteria spełniają. Do dzieła! Warto tu sprawę skonsultować wcześniej z zespołem zajmującym się inwazyjnymi gatunkami obcymi w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.